2017 Texas Collegiate Super Finals

Playing Hall

OFFICIAL ROSTERS FOR THE 2017 TX STATE COLLEGIATE SUPERFINALS

 

UTRGV Chess Team

College A: UT Rio Grande Valley; Coach: GM Bartek Macieja

UTRGV-A:

1. GM Kamil Dragun (FIDE-2612; USCF-2717]

2. GM Andrey Stukopin (FIDE-2592; USCF-2677)

3. GM Vladimir Belous (FIDE-2564; USCF-2658)

4. GM Carlos Hevia (FIDE-2496; USCF-2571)

UTRGV-B:

1. IM Guillermo Vazquez (FIDE-2430; USCF-2526)

2. IM Felix Ynojosa (FIDE-2433; USCF-2510)

3. IM Joshua Ruiz (FIDE-2379; USCF-2469)

4. FM Yannick Kambrath (FIDE-2342; USCF-2418)

UTD Chess Team

College B: UT Dallas; Coach – IM Rade Milovanovic

UTD-A

1. GM Anton Kovalyov (FIDE-2663; USCF-2680)

2. GM Gil Popilski (FIDE-2499; USCF-2566)

3. GM Denis Kadric (FIDE-2500; USCF-2571)

4. GM Angel Arribas (FIDE-2470; USCF-2543)

Res. IM Eylon Nakar (FIDE-2450; USCF-2552)

UTD-B

1. GM Holden Hernandez (FIDE-2463; USCF-2531)

2. GM Dani Raznikov (FIDE-2491; USCF-2566)

3. GM Razvan Preotu (FIDE-2502; USCF-2555)

4. IM Kacper Drozdowski (FIDE-2476; USCF-2552)

Res. IM Prasanna Rao (FIDE-2455; USCF-2541)

TTU Chess Team

College C: Texas Tech U; Coach: GM Alex Onischuk

TTU-A:

1. GM Andrii {Andrey} Baryshpolets (FIDE-2580; USCF-2660)

2. IM Sergey {Sergei} Matsenko (FIDE-2542; USCF-2592)

3. IM Pavlo Vorontsov (FIDE-2522; USCF-2601)

4. IM Evgeny Shtembuliak (FIDE-2488; USCF-unr)

Res. IM Luis Torres (FIDE-2353; USCF-2400)

TTU-B

1. WIM Iryna Andrenko (FIDE-2146; USCF-2285)

2. WGM Carla Heredia (FIDE-2116; USCF-2246)

3. WCM Claudia Munoz (FIDE-1847; USCF-2055)

4. Shruthy Giyyar (FIDE-unr; USCF-unr)

Res. Opuriche Duruoha (FIDE-unr; USCF-902)

Pairings:

Round 1: UTRGV A – UTD B; UTRGV B – TTU A; UTD A – TTU B.

Round 2: TTU A – UTRGV A; UTD A – UTRGV B; TTU B – UTD B.

Round 3: UTRGV A – UTD A; UTRGV B – TTU B; UTD B – TTU A.

Round 4: TTU B – UTRGV A; UTD B – UTRGV B; TTU A – UTD A.

Schedule for the Round Times:

Saturday, October 21

10:00 am Opening Ceremony

10:15 am Round 1

04:00 pm Round 2

 

Sunday, October 22

10:00 am Round 3

04:00 pm Round 4

08:00 pm Closing Ceremony

 

Time Control:

Game/90 with 30 second increment.

 

Chief Arbiter:

FA Korey Kormick